Aktualności

Drukuj

29.08.2017 PGNiG wesprze rozwój polskiego sektora kosmicznego

Dwunastu stażystów rozpocznie wkrótce praktyki w najważniejszych w Polsce firmach specjalizujących się w technologiach kosmicznych. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest  partnerem strategicznym programu.PGNiG wesprze rozwój polskiego sektora kosmicznego.

Laureaci konkursu odbędą sześciomiesięczne staże w renomowanych polskich firmach z branży technologii kosmicznych. Do drugiej edycji programu zgłosiło się ponad 100 uczestników. Wybór stażystów to rezultat zakończonej właśnie drugiej edycji programu „Rozwój kadr sektora kosmicznego” organizowanej przez ARP S.A. i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK). PGNiG SA jest partnerem strategicznym programu. Projekt realizowany jest pod patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


– Jako grupa kapitałowa i przedstawiciel biznesu twardo stąpamy po ziemi, ale chcemy dołożyć cegiełkę do działań, których innowacyjność pchnie polską gospodarkę o dekady do przodu – tłumaczył zaangażowanie PGNiG SA w projekt Łukasz Kroplewski, wiceprezes ds. rozwoju, podczas gali finałowej II edycji konkursu. – Spółka rozważa wykorzystanie technologii satelitarnych w swojej codziennej działalności, np. przy obrazowaniu terenu na obszarach górniczych, do identyfikacji prawidłowości działań środowiskowych, a także przy i po realizacji wierceń poszukiwawczych – dodał.

Przemysł kosmiczny jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie branż na świecie. W Polsce od momentu przystąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) krajowe firmy otrzymały z jej budżetu finansowanie w wysokości około 42 mln euro. Wzmocnienie tej innowacyjnej branży jest priorytetem Polskiej Strategii Kosmicznej opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju, która zakłada m.in. wzrost konkurencyjności sektora, stworzenie dobrych warunków dla jego rozwoju, a także budowanie kadr.

Powrót